Działamy

 

 

  • szlak_sw_jakuba_eu_400.jpg

    Drogi św. Jakuba Via Regia to droga dla każdego. Konkurs na najładniejszą pocztówkę ze szlaku.

    Najdłuższy szlak europejski – droga św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege), przeznaczony jest do wędrówek zarówno pielgrzymich jak i turystycznych. Szlak wiedzie m.in. z Zawady koło Dębicy przez Pilzno, Tarnów, Brzesko, Bochnię, Wieliczkę, Kraków przez Niemcy, Francję do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

  • gutenberg.jpg

    Wynalezienie druku

    Wraz z zapachem egzotycznych przypraw i barwami jedwabnych szat, papier Sutasza wyruszył w podróż na Jedwabnym Szlaku. Ten starożytny szlak handlowy, łączący Wschód z Zachodem, stał się mostem dla tajemniczych technik produkcji papieru, które miały zrewolucjonizować sposób, w jaki świat przekazywał wiedzę.

  • karawana_na_szlaku.jpg

    Jak Jedwabny Szlak przyczynił się do powstania pisma

    Egzotyczne nazwy jak Samarkanda, Buchara, Taszkient to starożytne, prawie mityczne miasta na Szlaku Jedwabnym. Cywilizacje rozwijały się w różnych okresach i częściach świata, ale najważniejsze powstały za Morzem Kaspijskim i później w basenie Morza Śródziemnego - tam gdzie klimat był miły, ziemia żyzna i kwitł handel. 

  • Jedwab-jasny.jpg

    Antiochia Syryjska jako węzeł Jedwabnego Szlaku

    Antiochia Syryjska. Gzie leży to antyczne miasto? Jak wpisała się w rozwój naszej cywilizacji na Jedwabnym Szlaku? Na te pytania i inne spróbujemy odpowiedzieć w naszym artykule.

    Hatay – prowincja w pd.-wsch. Turcji, nad zatoką Aleksandretty, granicząca z Syrią. 5,5 tys. km², 1,5 mln mieszkańców. Siedzibą władz jest Antiochia Syryjska. Tutaj odbywa się wydobycie rudy żelaza, to dawny korytarz komunikacyjny na Jedwabnym Szlaku.

  • Demre_Turkey_sw.Mikolaj.jpg

    Święty Mikołaj z Myry

    Mikołaj z Miry, święty Mikołaj (gr. Άγιος Νικόλαος, łac. Sanctus Nicolaus), znany również jako Mikołaj z Bari – święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku (legendarne przekazy twierdzą, że urodził się około roku 270, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352), był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Św. Mikołaj zmarł, jak podaje tradycja, 6 grudnia 343 roku. Gdy jego ciało zostało złożone w marmurowym grobowcu, wytrysnęły spod niego dwa cudowne źródła – z jednego płynęła oliwa, z drugiego zaś najczystsza woda.

  • Zwój z alafabetem słowiańskim, cyrylica, monastyr św.Jana Chrzciciela, Macedonia

    Przynieśli słowo i światło

    Świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian i patronów Europy Kościół uroczyście wspomina 14 lutego. Urodzeni w Tesalonikach (po słowiańsku Sołuń) święci bracia stali się pierwszymi misjonarzami narodów słowiańskich, przetłumaczyli na język słowiański księgi liturgiczne.

    Do tego celu opracowali pismo nazwane później cyrylicą. Tym samym położyli fundamenty pod literaturę i kulturę słowiańską.

  • slowo_i_zapis.jpg

    Rozwój języków i pisma na Jedwabnym Szlaku

    Obszerność szlaków karawanowych sprawiała, że kupcy w różnych epokach wędrowali przez różnorodne przestrzenie językowe.

    Trasy handlowe Jedwabnego Szlaku łączyły ludy mówiące wieloma językami i dialektami; zmieniały się one, oraz miejsca ich użytkowania, wraz z migracjami ludzi i przesuwaniem granic. Z dzisiejszej perspektywy mapę tych języków można naszkicować następująco. Na wschodnich odcinkach dróg handlowych mówiono w różnych dialektach chińskiego. W środkowej części kontynentu Azji Środkowej od średniowiecza najbardziej wpływowym językiem był sogdyjski.

  • wedrowiec.jpg

    Motyw wędrowcy w literaturze

    Wędrówka stanowi niezwykle ważny element naszego życia i nie ma tu znaczenia czy chodzi o jej wymiar cielesny, czy też duchowy. Ludzie wyruszają w podróż z różnych powodów. Chcą odnaleźć to, czego w miejscu ich przebywania im brakuje, zobaczyć nowe miejsca, przekonać się, kim naprawdę są, i wiele, wiele innych powodów…

    Temat: Homo viator – motyw wędrowcy w literaturze. Konspekt lekcji dla 2 klasy technikum

    1. Cele lekcji: Wiadomości: - zna pojęcie „homo viator”, - zna treść lektur „Odyseja”(fragmenty z podręcznika do 1 klasy), „Kordian”, „Nie - Boska komedia”, - wie czym był jedwabny szlak.
  • biblia.jpg

    Rozwój pisma. Wymiana kulturowa i techniczna

    Pojęcie „Jedwabnego Szlaku” rzuca romantyczny połysk na jedno z najważniejszych zjawisk historycznych: wymianę rzeczy i idei pomiędzy społeczeństwami Starego Świata oraz wzajemny rozwój. Interakcje trans eurazjatyckie od czasów starożytnych pozostawiły po sobie różnorodne dziedzictwo, zapewniając nam wspólną, infrastrukturę kulturalną. 

  • metalurgia.jpg

    Metalurgia jako technika zajmująca się procesami otrzymywania metali

    Jedwabny Szlak to szlak handlowy łączący świat zachodni ze światem orientalnym. Chiny były pierwszym krajem, który hodował jedwabniki i wytwarzał jedwab. Zhang Qian (dynastia Han) przewoził do Indii i Europy jedwab i metale szlachetne, takie jak złoto, platyna, lustro z brązu i wyroby żelazne. Inne rzeczy, które przywieźli Chińczycy, to wyroby lakowe, prace bambusowe, rolnictwo i techniki metalurgiczne. We wczesnych Chinach istniały dwa rodzaje technik wytapiania brązu, a mianowicie proces formowania kształtowego i proces traconego wosku. Jak obróbka metali wpłynęła na rozwój cywilizacji? To temat „rzeka”. Co dziś na ten temat możemy stwierdzić?

  • sitodruk.jpg

    Jak Jedwabny Szlak przyczynił się do upowszechnienia sitodruku w Europie?

    Czy wiesz, że sitodruk istnieje już od ponad tysiąca lat? To prawda, jak właśnie przeczytałeś! Drukowanie tą techniką było możliwe od czasów dynastii Song w Chinach, kiedy to po raz pierwszy zastosowano ją do przenoszenia obrazów na tkaninę.

    Początki technik sitodruku sięgają roku 960 n.e., czasów dynastii Song. Był to okres, w którym Chiny opracowały techniki, które umożliwiły przeniesienie skomplikowanych wzorów na tkaninę. W tych technikach wykorzystano siatkę wykonaną z ludzkich włosów i szablony blokowe.

  • inicjal_wpuszczony_1.jpg

    Zawód rubrykatora. Inicjał wpuszczony

    Jan Gutenberg w latach 1452-1455 wydrukował, wydał pierwszy egzemplarz Biblii, książki drukowanej przy użyciu ruchomej czcionki. A zaczęło się tak...

    Zanim wynalazł sposób drukowania, książki były powielane ręcznie lub odbijane przy pomocy drzeworytów. Czas powstawania takich ksiąg był bardzo długi, powstawało ich bardzo mało i były bardzo drogie. Nabywały je wyłącznie osoby majętne, klasztory i uniwersytety.

  • kartki_swiateczne.jpg

    Historia i wytwarzanie papieru w wymianie kulturalnej na Jedwabnych Szlakach

    Oprócz jedwabiu na Jedwabnych Szlakach wymieniano wiele znaczących towarów, które miały ogromny wpływ na napotkane cywilizacje. Ważnym, choć być może pomijanym, towarem handlowym, który wywarł znaczący wpływ na bieg historii ludzkości, jest papier. Początki handlu papierem i, co ważniejsze, rozprzestrzenianie się technologii papierniczych w regionach objętych Jedwabnymi Szlakami, znacznie poprawiły nasze zbiorowe możliwości rejestrowania, przechowywania i transportu wiedzy i informacji. Papier, będący wygodnym materiałem do zapisu pisma, sam w sobie ułatwiał znaczną wymianę kulturalną.

  • tablica_2.jpg

    Naszą pracę prezentujemy na gazetce szkolnej

    Uczniowie naszej szkoły zaangażowani w projekt „Oblicza dialogu. Od wschodu do zachodu” własnoręcznie wykonali kopie stron manuskryptów i wywiesili na tablicy na korytarzu. Jak wiemy, pismo, którym się posługujemy współcześnie, miało swój początek w basenie Morza Śródziemnego i „przywędrowało” do nas wraz z chrześcijaństwem. Ewoluowało przez długie wieki.

  • inicjal_kolorowy.jpg

    Walory i layout Biblii

    Najstarsza znana drukowana książeczka ukazała się w Chinach w 868 roku i była w kształcie zwoju „Sutra Diamentowa”. Później pojawiły się książki także w formie tzw. kodeksu, czyli w dzisiejszej książkowej postaci. Czy ta książka była natchnieniem dla Gutenberga, aby wydrukować pierwszą książkę?

    Stosowanie dekoracyjnych pierwszych liter jako elementu projektu strony wyewoluowało z długiej tradycji ozdabiania manuskryptów, sięgające znacznie dalej, niż wynalazek druku.

  • jedwab_w_modzie.jpg

    TOWARY NA JEDWABNYM SZLAKU

    Różne produkty przemieszczały się na zachód i wschód, ale głównym produktem, który przechodził po drodze, był jedwab, który stanowił około 90% całego chińskiego eksportu. Chińczycy eksportowali między innymi brąz, żelazo, ceramikę, futra, porcelanę, broń, przyprawy i perfumy. W ten sposób do Rzymu przywędrowały brzoskwinie i morele, pochodzące z doliny rzeki Oksus (Uzbekistan). Karawany wracały do Chin ze srebrem, złotem, szkłem, kością słoniową, kamieniami szlachetnymi, jadeitem z Azji Środkowej, winem, ziołami i witrażami śródziemnomorskimi (cud przemysłu, który był prawie tym, czym jedwab był dla Chińczyków). Czasem po drodze przewożono także płody rolne, konie pełnej krwi, zwierzęta domowe, wełnę, len i bawełnę, a czasem także kobiety, akrobatów i strusie.

  • aranzacja.jpg

    Wymiana kulturalna w dziedzinie architektury. Poznajemy style aranżacji wnętrz

    Uczniowie na przedmiocie - projektowanie i aranżacja wnętrz, realizowali temat: Charakterystyka stylów wnętrz.

    Zainspirowali się współczesnymi stylami w architekturze, ale najbardziej zaciekawiła ich  starożytna chińska sztuka urządzania wnętrz – zwana feng shui, której zadaniem jest zapewnienie domownikom pomyślności we wszystkich dziedzinach życia. 

    W kulturze europejskiej feng shui traktowane jest, jako rodzaj egzotycznej fanaberii. Tymczasem już pobieżne zapoznanie się z tematem pokazuje, iż jest to sztuka niezwykle uniwersalna i zdroworozsądkowa, praktyczne rozwiązania przyobleczone w filozofię Wschodu.